ZWYCIĘSTWO NASZYCH SZYBOWNIKÓW


ROK 2017

Nasi szybownicy Wojtek i Julek pokazali na co ich stać!!!

Julek Pieniążek – Mistrz Polski Juniorów w Klasie Club B (szybowiec- klubowy Junior)

Wojtek Wojtaczka – V-ce Mistrz Polski Juniorów w Klasie Standard (szybowiec – kadrowy Discus 2A)

60 - Lecie Aeroklubu Podhalańskiego


Za początek szybownictwa na Sądecczyźnie przyjmuje się rok 1931, kiedy to w Sądeckich Zakładach Kolejowych grupa entuzjastów rozpoczęła budowę pierwszych szybowców. Rok później były już gotowe 4 szybowce CWJ, na których rozpoczęto loty z Winnej Góry pomiędzy Nowym i Starym Sączem. Od 1934 roku szybowce starują z góry Rachów i Jodłowiec w Tęgoborzy. Działa tu słynna szkoła szybowcowa, która tuż przed II wojną posiadała 33 szybowce. W czasie II wojny światowej wielu pilotów wyszkolonych w Tęgoborzy walczyło w Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a niektórzy, jak instruktor Leopold Kwiatkowski pełnili służbę w szeregach AK jako kurierzy beskidzcy. Po II wojnie Szkoła na kilka lat wznowiła działalność, ale w 1951 roku została ostatecznie zamknięta. Trzeba było poczekać do 1956 roku, kiedy to znów pozwolono sądeckim lotnikom marzyć o lataniu. W tym to roku zawiązał się Komitet Odbudowy Lotnictwa na Ziemi Sądeckiej, który dał początek działalności Aeroklubowi Podhalańskiemu. Od 1957 roku aeroklub działa, początkowo na Jodowcu i lotnisku w Kurowie. Aeroklub prężnie się rozwija dzięki takim działaczom jak Jerzy Iszkowski- przedwojenny pilot wojskowy, w czasie II wojny pilot 304 Dywizjonu Nocnych Bombowców, następnie zrzucony do Kraju jako cichociemny. Po wojnie skazany na karę śmierci, po rehabilitacji całą energię poświęcił Aeroklubowi Podhalańskiemu. Od 1960 roku datuje się działalność aeroklubu na lotnisku w Łososinie Dolnej, która jest prowadzona w tym miejscu do dzisiaj. Dzisiejszy Aeroklub Podhalański to przede wszystkim 100 członków – pilotki i piloci realizujący swą pasję latania. Wśród nas są piloci lotnictwa komunikacyjnego, wojskowego, usługowego. Jest wśród nas jest przede wszystkim młodzież z bliższej i dalszej okolicy, która w aeroklubie podnosi swe umiejętności pilotażowe. Dziś posiadamy 8 samolotów i 12 szybowców, ale w naszych hangarach zobaczyć można wiele innych jeszcze samolotów, jak chociażby RWD-5 R – latająca replika samolotu na którym Stanisław Skarżyński w 1933 roku pokonał południowy Atlantyk ,czy Jak-18 – latający eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Organizacja 6 Rajdowcy Samolotowych Mistrzostw Polski


Aeroklub Podhalański w Nowym Sączu z siedzibą w Łososinie Dolnej był organizatorem  6 Rajdowych Samolotowych Mistrzostw Polski, które odbyły się w dniach 20 – 24 lipca 2016 na lotnisku w Łososinie Dolnej (EPNL). Rajdowe Samolotowe Mistrzostwa Polski są wpisane w cykl imprez z okazji 60 lat istnienia Aeroklubu Podhalańskiego i 85 lat szybownictwa na Sądecczyźnie. Zawody organizowane były przy współudziale Aeroklubu Polskiego, Komisji Samolotowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki

Zakup Cessny 152


Aeroklub Podhalański stał się właścicielem kolejnego samolotu. Tym razem jest to Cessna 152 zakupiona w sąsiedniej Słowacji. Po wykonaniu niezbędnych formalności prawno- technicznych będzie służyła do szkolenia oraz budowania nalotu przez pilotów klubu. Zadowolone miny pilotek i pilotów, którzy byli obecni w ostatnią sobotę w czasie przebazowania Cessny zza południowej granicy świadczą, że przypadła do gustu i wzbudziła ogólną sympatię…

Pomnik z okazji 60 lat istnienia Aeroklubu


W dniu 8 maja 2016 r. odbyło się uroczyste poświęcenie obelisku na lotnisku w Łososinie Dolnej, z okazji 60 lat istnienia Aeroklubu. Uroczystość miała miejsce  w czasie rozpoczęcia Święta Kwitnących Sadów oraz symbolicznego rozpoczęcia sezonu lotniczego. 

Flota powiększona o C172


Aeroklub Podhalański w ostatnich dniach powiększył flotę posiadanych samolotów. Zakupiliśmy Cessnę 172, która po przebrnięciu przez procedury w ULC rozpoczęła loty na naszym aeroklubie. Nadano jej znaki SP-APH, to jest skrót nazwy naszego aeroklubu. Zapraszamy do polatania…

Jak 12 SP-AWD wrócił w nowych barwach


Aeroklub Podhalański w ostatnich dniach powiększył flotę posiadanych samolotów. Zakupiliśmy Cessnę 172, która po przebrnięciu przez procedury w ULC rozpoczęła loty na naszym aeroklubie. Nadano jej znaki SP-APH, to jest skrót nazwy naszego aeroklubu. Zapraszamy do polatania…

Spotkanie z Sebastianem Kawą


Poniżej relacja z tego wydarzenia 

RELACJA

Najbardziej utytułowany szybownik w historii. Wielokrotny mistrz świata w szybownictwie. Człowiek, który obleciał Himalaje szybowcem. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Współpracujemy